Åbningssiden » Sekundærlitteratur » Breve » Ingeborg Andersen » Ingeborg Andersen til Henrik Pontoppidan 18. jul 1939

Ingeborg Andersen til Henrik Pontoppidan
18. juli 1939

Nyt Oplag af Drengaar

18.7.1939

Kære Hr. Henrik Pontoppidan.

Der er nu kun faa Eksemplarer tilbage af "Drengeaar", og det glæder mig at kunne meddele Dem, at vi gerne vil trykke et nyt Oplag paa 2000 Eksemplarer. Bogladeprisen bliver ligesom sidst Kr. 3,75 og Deres Honorar 25% af Bogladeprisen, d.v.s. Kr. 1875,-, som vi har regnet med at udbetale efter Salg med Opgørelse paa sædvanlig Maade i hvert Aars Juli Maaned for Salget i det foregaaende Kalenderaar.

Vil De venligst meddele os, om De er indforstaaet med dette, og om vi kan genoptrykke Bogen, saadan som den foreligger, eller om De vil gennemse den inden Opsætningen. Vi vil gerne, hvis De ønsker det, paatage os Korrekturlæsningen her paa Forlaget.

Med venlig Hilsen,

Deres ærbødigst hengivne
I. Andersen.

Kommentarer og noter

Afsender: Ingeborg Andersen

Modtager: Henrik Pontoppidan

Andre breve i denne korrespondance
Foregående brev:
Ingeborg Andersen til Henrik Pontoppidan
5. maj 1938
.
Efterfølgende brev:
Henrik Pontoppidan til Ingeborg Andersen
25. juli 1939
.

Brevteksten er fra en kopibog på KB i Gyldendals arkiv.

© Ophavsret: IA, BL

 
  top ^ | Åbningssiden » Sekundærlitteratur » Breve » Ingeborg Andersen » Ingeborg Andersen til Henrik Pontoppidan 18. jul 1939
Denne side er opdateret 22.09.2018. www.henrikpontoppidan.dk er under redaktion af Flemming Behrendt. © Ophavsret: IA, BL. Webmaster: Jesper Brunholm. .  valid XHTML 1.0
Udskrevet fra http://www.henrikpontoppidan.dk/text/seclit/secbreve/andersen_ingeborg/1939_07_18.html den 14/05/2025.
Denne tekst er omfattet af ophavsret. Print eller kopiering til andet end personlig brug er kun lovligt hvis der er indgået aftale herom.